Dr. Mirko Cvjetićanin poginuo u padu zrakoplova

Autor: Marijan Abramović, 28. 7. 2010.

U ime škole i u moje ime objavljujem  tužnu vijest da je naš dragi i uvaženi kolega dr. strojarstva Mirko Cvjetićanin tragično poginuo u padu putničkog zrakoplova tvrtke Air Blue koji se srušio blizu Islamabada dana 28.07.2010. god.

Dr. Mirko Cvjetičanin je rođen u Osijeku prije 60 godina. Kao najbolji student svoje generacije završava prije roka 1972. god. Fakultet strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, te u 80-tim godinama prošlog stoljeća doktorira na istom fakultetu na području izrade postprocesora za CNC strojeve. Od završetka studija pa do 1990. godine radi u Institutu tvornice alatnih strojeva "Prvomajska-Zagreb". Svoju stručnu karijeru  u Hrvatskoj završava na mjestu potpredsjednika za razvoj Prvomajske 1991. god. kada zbog ratnih okolnosti dolazi do financijskog sloma tvornice. U to vrijeme postaje i profesor na Fakultetu strojarstva u Slavonkom Brodu.

U našoj školi je 1986. pod njegovim rukovodstvom postavljen i opremljen prvi pilot projekt CNC tehnološkog praktikuma  u bivšoj Jugoslaviji (kojeg je otvorio prvi ministar Ante Marković). Iste godine postavlja i uvodi oglednu nastavu za izobrazbu kadrova Prvomajske na području novih CNC tehnologija u Zagrebu oformljujući tim suradnika. (Cvjetičanin, Šurina, Abramović, Dill).

1991. nakon propasti tvornice Prvomajska odlazi u tvornicu "Emco"  Hallein, Austrija, gdje radi 10-tak godina. Uzima austrijsko državljanstvo i posljednjih 5 godina radi u  njemačkoj firmi Phywe Systeme, iz Göttingena kao, direktor za Srednji i Daleki istok.

Iza sebe je ostavio suprugu prof. Miru, kćerku dr. Anu  i sina Aleksandra, dipl.ing.strojarstva.

Otišao je genijalac, čovjek iznimnog talenta i radnih navika, čovjek koji je ostavio snažan pečat u usmjerenju i radu naše škole, te na koncu čovjek koji je bio moj  uzor, moj mentor i moj veliki prijatelj.

Marijan Abramović, dipl.ing.stroj.

Strojarska tehnička škola Fausta Vrančića Zagreb / Držićeva br. 14, HR-10000 Zagreb / www.ss-strojarskotehnickafvrancica-zg.skole.hr / info@stsfv.eu